čtvrtek 26. března 2015

... něco pro dokreslení...

Vážení studenti - ještě pro dokreslení  -tady  je odkaz na dvě studie, které jsem nedávno dělal v Petrovicích do lokality Vrškámen.  www.uschovna.cz/zasilka/EL5ED9Z4TI965IFS-3M2Působí to jako fotografie, ale je to z filmů, které tu rodiče v šedesátých a sedmdesátých letech natočili. Tedy ještě v době, kdy v naší lokalitě Vrškámen byl pouze mlýn několik reprezentativních vil - obzvlášť výlov rybníka tu býval společenskou událostí prvořadého významu. 

V současnosti zde bydlí rodina Mikyškova. Zde je kontakt na majitele f.mikyska@email.cz, který tu vyrábí se synem vodní mlýny (patří v tomto oboru k nejlepším v Čechách - z jeho dílny jsou mj. obě vodní kola na Čertovce). K místu mám mimořádný osobní vztah. Pochází odtud má máma, která je nejstarší dcerou poslední mlynářky, která tu hospodařila. V tomto pozoruhodném kultivovaném a do krajiny skvěle zapadlém místě jsem trávil každé prázdniny. 

Usedlost si stojí za to alespoň prohlédnout - jejím jádrem protéká potok a v samém centru je starý dub, který tu všichni střeží jako oko v hlavě, Vlastní objekt mlýna je zapuštěn do jednoho z několika rybníků. Nebylo to ale pouze hospodářství - byla tu i zahrádka s potůčkem, rybníčkem, chaloupkou ....


Žádné komentáře:

Okomentovat